Om vigtigheden af venskaber

Milles bedste veninde har været syg i tre dage, og Mille lider. Der er ikke rigtigt noget i skolen der er sjovt, når Sofia ikke er der. Hendes klasselærer prøver at hjælpe, men Mille begynder så småt at udvikle sig til en rigtig fredsforstyrrer, ude af stand til at slappe af i bare få minutter, og det var nok eskaleret, hvis ikke Mikkel var begyndt i Milles klasse dagen efter. Han er sjov, og Mille bliver også sjov, når de leger sammen, og klasselæreren har arrangeret, at de kommer til at bage pizza sammen.

Det er optakten til et fantastisk nyt venskab, og der er kun et problem. Sofia kommer tilbage i skolen, men sidder ret alene, for hun har ikke nogen at lege med. Men det får hun.

En rigtig feel good historie for de syv-årige der bekræfter både betydningen af venskaber og også, at man godt kan have flere venner samtidigt. Fortællingen foregår i et overskudsmiljø, hvor klasselæreren tid og mulighed for at tage sig særligt af Milles – relativt små – vanskeligheder, og hvor samtlige involverede forældre med det samme er klar til at gøre plads til en lille kattekilling.

Illustrationerne understøtter læserens indtryk af, hvordan Mille ser ud, når hun er på vej ud i noget ballade, og hvor overskudsagtige voksne kan tage sig ud, når de bliver afbilledet fra den rigtige vinkel.

Det er fint med den type fortællinger. De bidrager til barnets tryghed, og i disse krisetider hvor der skrives mange børnebøger om klimatrusler, kan der være stort behov for det.

Milles nye ven

Anne Hjernøe

Illustreret af Zarah Juul

47 sider

Straarup & Co

Udgivet: 2019

Birte Strandby