Et godt råd, hvis lysten til at læse denne bog melder sig: Tag en dyb vejrtrækning, få pulsen helt i ro, glem hverdagens stress og sociale medier, hav god tid. Så vil det være muligt at nyde hvert ord i “Hvor tidevandet vender”.
Den engelske fårebonde og forfatter James Rebanks tager læseren med til de små klippefyldte øer på Norges vestkyst. Her har der fra gammel tid været, hvad beboerne kaldte en Guds gave: Edderfugles dun gjorde befolkningen rige. Det bliver James belært om under et 10 måneder langt ophold sammen med den ældre Anna og dennes veninde Ingrid.
Anna besluttede, da hun var middelaldrende, at hun ville genoprette nogle af de reder, som hendes forfædre anlagde rundt på småøerne. Dengang kom mor-edderfuglene tillidsfuldt og lagde deres æg på rederne, der lå i små huse eller skur. Efterladende sig de dyrebare dun.
Bestanden var i voldsom tilbagegang. På Fjærøyvær var der i 1900 en bestand på 1300 edderfugle – 100 år senere 400.
Anna bruger de metoder, forfædrene anvendte for at få fuglene til at gå op i de genetablerede reder..
Den helt forudsætningsløse James lærte hver dag noget af Anna. Der var særheder og detaljer ved hendes arbejde, som var helt fremmede og fascinerende for englænderen.
Anna er et stædigt og vedholdende menneske. James fandt efterhånden ud af, at Anna – og den hjælpende veninde Ingrid – levede i et smukt tillidsfuldt samvær mellem menneske og natur. Anna havde levet et normalt og godt liv som kok på øen Vegas plejehjem, havde været gift to gange og fået i alt fire børn. Men havde af grunde, som ikke gav mening for andre, besluttet at forlade det liv og vende tilbage til det ældre, noget, hun kun havde hørt historier om. Et oprør i miniformat.
Anna holder klippehårdt på sit – og tåler ikke, at nogen blander sig. Ser med mistro på besøgende mænd – og i begyndelsen også på James. Men det bliver til et venskab – og ender med, at Anna beder ham skrive en bog om hende. Det er gjort nu. James kalder den en slags fabel om Anna.
James erkender, at hans liv er levet med fuld fart på. En ven havde sagt til ham, at han nærmest er manisk. Af Anna lærte han, at det var på tide at “begynde på en rejse til den person jeg engang havde været – og var nødt til at blive igen”, skriver James.
Hvad kan vi andre i hamsterhjulet lære af det? Tja, vi kan måske bare i nogle stunder lade trædemøllen være – og gå ud og nyde naturen og alt dets væsen.
James Rebanks driver familiens gård i Cumbria i England med får. Han er uddannet i historie og har i mange år været rådgiver for UNESO i bæredygtig turisme. Han fortaler er for bæredygtigt landbrug og bevarelsen af de traditionelle metoder i landbrug. Rebanks har skrevet flere bøger, blandt andet “Fårehyrdens dagbog”, der er international bestseller .
Hvor tidevandet vender
En fabel fra Norge
James Rebanks
Oversat af Juliane Wammen
255 sider
Udkom november 2025
Gyldendal
Anmelder Bjarne Gregersen