Så er der langt om længe en ny roman fra Kristian Bang Foss, syv år efter den seneste Døden kører Audi.

I roligt tempo får vi fortællingen om Frank, et nærbillede af Franks liv, hans kæreste og hans forældre. Hans far var autolakerer, indtil han kørte galt på knallert. Så skete der noget med hans hoved, og han levede i stedet af at spille guitar og synge på Strøget. Desværre gjorde hans hjerneskade også, at hverken sang eller musik længere var helt, hvad det havde været, og dem der hørte ham spille, kastede mønter på ham. Frank og hans mor fortæller ikke noget om faren der står på Strøget og er pinlig, ikke engang til de nærmeste venner. Og da møntkasteriet en dag går over gevind for en gruppe unge mænd til polterabend, og han bliver dræbt, bliver Frank både rasende og lettet.

Måske er det Franks forhold til faren der får ham til at reagere så heftigt, da hans overklassekæreste bliver gravid. Han forsvinder – i sin kajak! Og da han kommer tilbage, er det med en mærkelig historie, og til et liv der er anderledes, end det han forlod.

Personbeskrivelser er et speciale hos Foss, og der er materiale nok her til både antropologer, sociologer og psykiatere: karakterer med fejl og mangler – og angst. Frank selv er hele tiden bange for at blive afsløret som den udefrakommende han er; den der ikke hører til på universitetet, i sin kærestes rige familie. Manden der skaber et venstreorienteret forlag for svigerfamiliens penge.

Frank vender hjem er mere underholdende, sjovere og mere overraskende end Døden kører Audi.

Frank vender hjem

Kristian Bang Foss

380 sider

Gyldendal

Udgivet: September 2019

Birte Strandby