|
|
De bedste foldeud-bøger i 2009
Nordisk mytologi
På opdagelse i gudernes verden
Forfatter: Jim Lyngvild
Illustrationer: Thomas H. Jensen og Rune Bødker
30 sider
Forlag: Carlsen
Udg.: 01.09.09
En spændende bog om verdens begyndelse og slutning, om jætter, trolde og om troldom.
Udover de mange oplysende tekststykker er der masser af spændende gimmicks i bogen, der er illustreret i fejende flot fantasystil. Der er store foldeud-billeder, mystiske klapper, små breve og andre spændende sager, som ivrige barnefingre kan få stor fornøjelse af at undersøge.
Lyngvilds Nordisk mytologi besidder en fin blanding af gammel ægthed med guldtryk og læderlook og en genkendelig nutidig stil, som børnene oplever i deres seriehæfter og tegnefilm.
En flot og interessant gave til nysgerrige og videbegærlige børn i 8-12 års alderen.
Kosmos. En eksploderende 3D-guide til stjerne og planeter
Forfatter: Giles Sparrow
Papirkunst: Richard Ferguson
16 sider
Forlag: Carlsen
Udg.: September 2009
En rigtig flot udformet foldeud-bog med en mængde spændende oplysninger om universet. Når man åbner bogen udfolder Big-bang sig med bulder og brag. Solsystemet kan åbnes ud til en 75 cm. bred foldeud-udgave der kan ligge på skrivebordet. Desuden er der Hubble-rumteleskopet og månelandingsmoduler, sorte huller og stjernernes livscyklus fra fødsel til død. Viden om kosmos fra de umådelige galakser til små asteroider. Spændende begynderbog til den lille astronom fra 8-12 år.
Mine blomsterfeer - de fortryllede døre
Forfatter: Cicely Mary Baker
16 sider
Forlag: Carlsen
Udg.: Marts 2009
De fortryllde døre er en rigtig lækkert udført foldeud-bog om de små blomsterfeer. Det smukt tegnede og formede feunivers kan foldes ud i fuldt flor i et fantastiske tredimensionale febilleder med legende feer i deres fortryllende verden. Der er nok af klapper, bevægelige dele til masser af fornøjelige timer. De glade menneskesky feer kan ses smutte væk når siden åbnes eller følges på glidebanen. Der kan digtes og fortælles historier om de fine små væsner. Mest for piger fra 6-10 år.
Farlige rovdyr
Tekst og design: Lucio og Meera Santoro
10 sider
Forlag: Carlsen
Udg.: 2009
Over fem dobbeltsider der kan poppes op og foldes ud præsenteres edderkoppen, ørnen, krokodillen, tigeren og isbjørnen. Alle farlige dræberdyr der taler til og inspirerer små raske drenges spændingsfantasier. Der er ikke så meget tekst, men til gengæld får man fem flotte scenarier med de farlige dyr. Tredimensionale billeder der efter tur kan ligge opslået og give en lille dosis uhygge til børneværelset. Hvilken knægt kan modstå en stor megasyg edderkop?
Jan Vandall
|
