Danmark i krig
Med den danske militære intervention i Irak og Afghanistan blev Danmark for første gang siden 1850 engageret i en angrebskrig. Den danske deltagelse i ’de villiges angrebskoalition’ har medført mange politiske og etiske diskussioner om fornuften i og konsekvenserne af at være en krigsførende nation med militære operationer tusinder af kilometer fra Danmark. Disse krigseventyr har efterhånden medført en hel del bøger. Militærfolk, politikere og journalister har giver deres uforbeholdne meninger om krigene i Irak og Afghanistan.
Samtidig har den demokratiske del af verden med USA i spidsen erklæret en global krig mod terrorisme, og regeringerne har indført omfattende pakker af såkaldt ’terrorlove’, som i høj grad har s
at mange af de hæderkronede demokratiske menneskerettigheder på skrump.
Den forhenværende chef for PET, Hans Jørgen Bonnichsen, har netop i sin bog ’Frygt og fornuft’ sat et stort spørgsmålstegn ved realiteten i den terrorfrygt for militante islamister man har indgydt i befolkningen. Det virker temmelig absurd – og nærmest at gå terroristerne ærinde - at kæmpe for demokratiet ved at afskaffe mange af vores hårdt tilkæmpede frihedsrettigheder.
Vil man have en historisk gennemgang af de krige, vi har delt
aget i gennem tiderne, er det nye ca. 1000 sider tykke dobbeltbind ’Danmarks krigshistorie’ et spændende tilbud. Det er første gang vi får serveret danmarkshistorien i det militære perspektiv.
Anden Verdenskrig er også noget, der gerne rykker i bogsalget. ’Outze i krig – med skrivemaskinen som våben’ er den utrolige historie det førende illegale undergrundsblad ’Information’ og det grundlægger Børge Outze.
Forræderi på første klasse 
af Asger Liebst
En fremragende og interessant bog om det højere borgerskabs forretninger med nazisterne både før krigen og under besættelsen. Bogen er dokumentarisk skildring af en række velhaveres flirten og støtte til nazisterne til gengæld for lukrative forretningsaftaler. Hovedpersonen er forlæggeren Christian Erichsen og dennes drømme om et Europa ledet af det nazistiske Tyskland. Det er en bog med mange artige afsløringer om rabiat højreorienterede velhavernes støtte til en ’ny verdensorden’.
Gyldendal.
Blindt ind i Basra
af Michael Bjerre, Jesper Larsen og K.E. Stougaard 
En grundig og sober gennemgang af Danmarks deltagelse i Irakkrigen og baggrunden for denne deltagelse. Vi hører om de 532 gange den amerikanske regering og administration udtalte at Saddam Hussein var i besiddelse af masseødelæggelsesvåben og om den fuldstændigt håb- og hovedløse planlægning og amatørmæssige udførelse af besættelsen af Irak, der har polariseret den islamiske verden i et hidtil uset omfang. Uhyggeligt at læse hvordan løgn og bedrag førte os ind i krigen.
Gyldendal.
Du må ikke slå ihjel 
af Kristoffer Zøllner
’Du må ikke slå ihjel’ er en samtalebog med krigsmodstanderen og sognepræst Flemming Pless og soldaten Jakob Bruun Larsen, der var en af de sidste danske soldater som forlod Irak. Det er store spørgsmål, som bliver taget op i bogen. Er det i orden at slå ihjel, når man er soldat? Er det eventyrlystne drengerøve, der drager ud for at slå fjende ihjel, eller er det folk med en gennemtænkt ideologisk ballast, der mener at gøre det rigtige? Kan man blive et normalt fungerende menneske igen, når vold, drab og uudslukkeligt had igennem mange måneder har været en fast og integreret del af hverdagen?
Lindhardt og Ringhof.
Jan vandall