Anbefal denne side
Print denne side
Sitemap
Tilmeld nyhedsbrev
 

 

Gargoilen – Stendragen

Forfatter: Andrew Davidson
Oversat af Anne Mette Poulsen

452 sider

Forlag: Jentas
Udg.: Okt.: 2009

 

En mand, tidligere pornostjerne nu instruktør af pornofilm kører galt, bilens benzintank springer i luften og udover at miste alle tæer på den ene fod og to fingre, ryger også hans smukke udseende på grund af tredjegradsforbrændinger. Efter ubeskrivelige smerter – men de er særdeles overbevisende beskrevet – nærmer kroppen sig en slags helbredelse. Vores hovedperson må dog fastslå, at han aldrig nogensinde kan blive den han var, og hans mål er at blive så rask, at han bliver i stand til at gennemføre et selvmord.

 

Indtil Marianne Engel kommer ind på hans stue: Farverig, skizofren måske maniodepressiv og efter eget udsagn 700 år gammel. I hvert fald hævder hun, at de har kendt hinanden tidligere, og at de engang har haft et liv sammen.

 

Marianne Engel er anderledes: Hun læser højt af Dantes Inferno på brandsårsafdelingen, tilsidesætter samtlige regler og fortæller om kærlighed og ulykke i tolvhundrede-tallet fra Island til Japan. Hun lever af at udhugge grotesker i sten, og vores unavngivne hovedperson flytter ind hos hende, da han er blevet udskrevet. Dér fortæller hun ham hans egen historie, og efterhånden får vi også Marianne Engels, der nærmer sig sin afslutning. Han kæmper med smerteslangen og besøger Dantes helvede – eller måske oplever han sit eget.

 

En fantastisk og meget anderledes roman og muligvis det mest besynderlige, der er sket på bogmarkedet i 2009. Hvad den handler om, er svært at sige præcist. Om mennesker, slanger, gargoyles og smerte. Til gengæld er der ingen tvivl om, at romanen byder på noget nyt og læseværdigt. Dramatisk, jordnær, autentisk, fantasifuld, logisk og helt uforklarlig.

 

Birte Strandby

Webbureauet Krogstrup & Hede