Get the Flash Player to see this rotator.
Anbefal denne side
Print denne side
Sitemap
Tilmeld nyhedsbrev
Øjet, der ser
Forfatter: Giorgio Faletti
 
464 sider
Forlag: Bazar
Udk.: 24.09.09
 
 Siden debuten i 2002 med murstensthrilleren Jeg dræber har Giorgio Faletti været en superstjerne på den italienske og internatioanale krimiscene. Giorgio Faletti er en af de misundelsesværdige personer, der har en lang række talenter og forstået at benytte dem til at lege i en lang række brancher fra skuespiller, musiker og reklame til formel-1 kører og de sidste syv år forfatter med bogsalg i et tocifret milliontal.
Øjet, der serer endnu gysende thriller af den italienske mester. Vi følger den tidligere kriminalkommisær i New Yorks politi Jordan Marsalis og den italienske kriminalkommisær Maureen Martini.
Marsalis er selv trådt tilbage, efter han tilsyneladende var indvolveret i bilulykke med spritkørsel. Da Marsalis nevø - søn af NY-guvernøren - bliver fundet myrdet og limet op i et tableau fra tegneserien Radiserne tilkaldes Jordan for uofficielt at lede opklaringen. Flere døde high-society børn bliver fundet døde og opstillet som tegneseriefigurerne fra Radiserne , og det står klart, at her er tale om en hævngerrig seriemorder. Men ingen forstår, hvad der ligger bag det vanvittige hævntogt.
Samtidig bliver kommisær Maureen Martini og hendes mand skudt ned af albanske gangstere i Rom. Manden dør og Maureen bliver blind. Hun bliver derefter fløjet til New York for få transplanteret nye hornhinder.
Efter den vellykkede operation får Maureen syner fra donorens liv og hun erkender, at hendes nye hornhinder må stamme fra det ene offer.
Marsalis bliver overbevist om ægthedes af Maureens syner, og hun bliver stærkt inddraget i efterforskningen. Så langt ligner plottet noget der er set før, men Faletti giver historien en masse nye drejninger og overraskelser, at det bliver en helt ny historie om hævn på flere forskellige måder og planer, så det er rent guf for krimifans.
Falettis persongalleri er også noget ud over det sædvanlige. Især er den heltmodige ekskommisær Marsalis' forelskelse i en ægte og meget smuk transvestit en temmelig anderledes kærlighedshistorie, end vi ellers ser i dagens thrillere. De 464 sider glider ned i ét langt sug. Der er gysende god underholdning med psykopater og vanvittige mordere. Læs den en regnvejrsweekend - du får alligevel ikke lavet andet.
Jan Vandall /bogvægten.dk
Webbureauet Krogstrup & Hede