Julens bøger 2008
Fagbøger - Historie.
Der er rigtig mange gode grunde til at historiebøger altid har været populære. De fleste af os har en trang til at forstå, hvor vi kommer fra og hvordan både vores land og vores verden er blevet til de samfund, vi kender i dag. Med den accelererende hastighed verden nu udvikler sig, er det sundt med et bagudrettet blik for at kunne sætte udviklingen i perspektiv og måske endda lære af tidligere tiders fejltagelser og succeser.
Vores historie er nærmest overlæsset med de vildeste dramaer. Den er et simpelthen et uudtømmeligt tag selv bord for drama og action. Uanset om du er til nationer og imperiers opståen og forsvinden, krig eller kærlighed, storslåede bedrifter eller almueliv, så kan du læse om det i historiebøgerne - og samtidig føle gyset ved at vide, at det virkelig skete.
Skal du holde jul med en historiebog eller skal du hænge en under træet til en anden, så er der en mange spændende og interessante at vælge i mellem i år. Anden verdenskrig har igen i år været et rigtigt hot emne. Ikke mindst har Filmen om Flammen og Citronen pustet
godt til interessen for forholdene i Danmark under krigen. En række bøger har fokuseret på danskere i tysk tjeneste, deres gerninger og motiverne til deres handlemåde, f.eks. ‘Dødsdømt’ om SS’eren Helweg-Larsen.
Overlevende fra de tyske dødslejre får stadig mod til at skrive om deres oplevelser.
Den græsk-italienske jøde Shlomo Venezia har skrevet ‘Sonderkommando’ om sine år som ligslæber i gaskamrenes absurde vanvidshelvede.
Mikkel Kirkebæk: Schalburg
- en patriotisk landsforræder
Den interessante og mærkværdige historie om en mand der først var officer i Den Kongelige Livgarde og personlig ven med kongehuset, men endte med at blive SS’er og chef for Frikorps Danmark inden han faldt på Østfronten i juni 1942. En dansk supernationalist der gik over til tyskerne fordi det var hans eneste mulighed for at komme til at kæmpe mod kommunisterne.
Gyldendal, 399,- kr.
Tom Buk Swienty: 
Slagtebænk Dybbøl
Det er hovedværket om et af de alvorligste nederlag i dansk historie. Et nederlag fremkaldt af tåbelige politikeres egeninteresser som kostede en stor del af det danske landområde, men også et nederlag som skabte en mentalitetsforandring. Efter Napoleonskrigene og 1864 var Danmark internationalt blevet en betydningsløs lilleputnation. Vi får både det store perspektiv en del enkelte soldaters historie. Fascinerende.
Gyldendal, 249,- kr.
Grant, Ford & Walton:
Våben. Våben og rustninger gennem tiderne.
En stor og gennem illustreret bog for alle historisk våbeninteresserede med en kronologisk gennemgang af udviklingen i håndvåben fra flintøkser til lettere maskingeværer og granatkastere. Med billeder af alle de dødbringende tingester er det på en gang en visuel gennemgang af både menneskenes enorme tekniske snilde og menneskenes evindelige dårskab.
Lindhardt og Ringhof, 349,- kr.
Jan vandall