Get the Flash Player to see this rotator.
Anbefal denne side
Print denne side
Sitemap
Tilmeld nyhedsbrev

Karin Slaughter

Genesis

Oversat af Henrik Enemark Sørensen

474 sider

Hr. Ferdinand

Udgivet: 25.10.2010

 

Du ved, jeg har en nittenårigs hjerte.

Står det stadigt i et glas på dit skrivebord?

 

I Genesis mødes detektiverne Will Trent og Faith Mitchell fra Atlanta-serien med tidligere retsmediciner nu børnelæge Sara Linton fra serien Grant County. Samarbejdet bliver godt, men anledningen ulykkelig: En ung kvinde er fundet på en vej. Hun har været udsat for tortur, og det er spørgsmålet om hun overlever længe nok til at fortælle, hvad der er foregået.

 

Kort efter finder Will liget af en ung kvinde, og lidt senere forsvinder en anden ung kvinde for øjnene af sin lille søn. Flere lig dukker op, og tilsyneladende har de været udsat for den samme syge tortur. Kvinderne har en del fællestræk, de er smukke, og de har alle anorexi i en eller anden grad. Efterhånden tegner sig et billede af en ualmindelig led seriemorder. Faith, Will og Sara arbejder sammen om sagen, men kører samtidigt hver deres indviklede privatliv.

 

Der er gode spændingskurver, fin mordfrekvens, personer der er fascinerende sære og et fire side langt og grundigt indblik i retsmedicinerens opgaver ved undersøgelse og partering af et lig. men Slaughter – hvis efternavn giver et hint om mordenes karakter og udseende – er blandt andet berømmet for sine psykologiske profiler, og de er ikke helt overbevisende her. Især har seriemorderen ikke det psykologiske afsæt for sine perversiteter, der sædvanligvis begrundes i en dårlig barndom, og tilbøjelighederne til tortur er søgte, med mindre man hælder til den teori, at mennesker kan være født onde.

 

Mordgåden er for gennemskuelig, men mordfrekvens, fortælletempo såvel som splateffekten er relativt høje.

 

Birte Strandby

 

Webbureauet Krogstrup & Hede